Matthew Longo Hollandiában élő amerikai politológus, a Leideni Egyetemen tanít politikaelméletet. Szakterülete a határok és a migráció problémáinak tanulmányozása.
Áttörés című kötete a kelet-európai rendszerváltozás egyik fontos eseményéről, a páneurópai piknikről szól, melynek 2024-ben volt a 35 éves évfordulója. Ez a hatalmas, szabadtéri ünnepség szolgált színteréül a hidegháború történetének legnagyobb határáttöréséhez 1989. augusztus 19-én, melyet az osztrák–magyar határon, Sopronpusztán rendeztek meg. A környéket keletnémet menekültek ezrei lepték el, akik a kommunista NDK-ból érkeztek, és reménykedve várták a pillanatot, hogy megnyíljon előttük a szabad világba, azaz a kapitalista német államba, az NSZK-ba vezető út.
Azzal, hogy Magyarország megnyitotta határait, elősegítette a berlini fal lebontását és azt, hogy új irányt vegyenek az európai események. Ezzel hozzájárult a kommunista berendezkedésű rendszerek összeomlásához: egymás után bukott meg a csehszlovákiai, romániai és a szovjet kormány is. Tulajdonképpen a páneurópai piknik volt a kezdő lépés, hogy az egész vasfüggöny leomoljon. Vagy ahogy Helmut Kohl, a majdan újraegyesülő Németország kancellárja fogalmazott: „Itt ütötték ki az első követ a berlini falból.”
A szerző izgalmas stílusban, keletnémet és magyar sorsokon keresztül mutatja be a határbontás eseményeit és jelentőségét. A témaválasztásról a következőképp nyilatkozott: „Egyszer egy konferencia alkalmával jártam a magyar–osztrák határnál, épp kerestem a következő projektemet, s akkor hallottam a páneurópai piknikről. Ez az egyik legérdekesebb történet, amivel valaha találkoztam. Nemcsak a határőrökről és a menekültekről szól, hanem a teljes kommunizmusellenes mozgalomról. Különös pillanat, amikor az emberek a hazájukban próbálnak a változásért harcolni. A magyar–osztrák határnyitás témája kiváló lehetőséget ad arra, hogy a szabadság és a hatalom, a migráció és a szuverenitás kérdéseiről közösen gondolkodjunk.”
Az író munkáját Nagy László vegyészmérnök, a piknik egyik hajdani soproni szervezője segítette, aki rengeteg emlékanyagot, dokumentumot őrzött meg az eseményről. A fordítások során magyar és német diákcsoportra támaszkodott a szerző, az összes interjút tolmácsok segítségével készítették el. A kutatás és az írás körülbelül 6 évet ölelt fel. A könyvben számos fotót találhatunk a történelmi eseményekről.
A magyar kiadás a páneurópai piknik 35. évfordulójára jelent meg a Rubicon Intézet gondozásában. A kötetet Tábori Zoltán fordította, Rácz Árpád szerkesztette. Matthew Longo munkája 2024 júniusában elnyerte a brit Orwell-díjat.