32
Biczó Zalán – Zsebedics József: Győr-Pinnyéd története és hitélete
Kiss Kitti ajánlata

biczo-zsebedics-gyor-pinnyed-tortenete-es-hitelete

Biczó Zalán könyvtáros és Zsebedics József plébános alapos kutatómunkájának köszönhetően született meg a Győr-Pinnyéd története és hitélete című helyismereti kötet.

Biczó Zalán a győri Kazinczy Ferenc Gimnáziumban érettségizett 1993-ban. 2000-ben a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán szerzett diplomát. 2006-tól a győri Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának könyvtárvezetője. Írótársa, Zsebedics József középiskolai tanulmányait a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban végezte. A Győri Hittudományi Főiskolán tanult 1960-1965-ig. Győr-Újváros, Győr-Sziget és Győr-Pinnyéd plébánosa 2003. augusztus 1-jétől.

A könyv két fő részből áll. Az első egy átfogó történelmi képet ad Pinnyéd történetéről, amelyben bemutatja a települést a középkortól egészen napjainkig. Érdekesség, hogy már az 1494. évi királyi számadáskönyvben is szerepelt a neve Pynnyedként, amely a győri püspök tulajdonában állt. A kötetben külön-külön fejezet szól a pinnyédi Millenniumi Emlékkereszt felállításáról, a Luif Otmár Sporttelep felavatásáról, kulturális életről, a pinnyédi híd történetéről, a település temetőiről, illetve kitérnek a Pinnyédhez tartozó egyéb területek történeti leírására.

A pinnyédi hídnak több fejezetet szentelnek, mivel a Rábca-híd egy ipartörténeti szenzáció, ugyanis 1908-ban egy darabban másfél kilométerre átszállították a városon belül, illetve az egyetlen vashíd, amely még őrzi eredeti formáját. A különlegességét mutatja az is, hogy javaslat született a híd múzeumhídként történő hasznosítására, azonban a megálmodott múzeum terve nem valósult meg.

A könyv második része Pinnyéd hitéletét dolgozza fel, amelyben helyet kapott a mindennapi keresztény, vallási élet. A hitélet leírása is az első részhez hasonlóan kronologikus. A fejezetek bemutatják, hogy a főbb történelmi események hogyan hatottak a település vallási életére, mint például a két világháború közötti időszak, a második világháború utáni idő, a Rákosi-korszak vagy az 1956 utáni élet. A további fejezetek a Pinnyéden dolgozó lelkipásztorokról szólnak, akik egymást váltották, közülük mindenki arra törekedett, hogy hivatását, papi munkáját jól végezze.

Pinnyéd község 1950-ben Győr város részévé vált, de a mai napig megőrizte falusias formáját. Természeti adottságai, nagyszerű környezete és friss levegője miatt remek kirándulóhely a városból ide érkezőknek. A települést napjainkban északról a Mosoni-Duna, keletről a Kunszigeti út, délről a Rábca folyó határolja. A kötet rendkívül érdekes információkat szolgáltat a Pinnyéd története iránt érdeklődő pinnyédi lakosoknak és mindazoknak, akik érdeklődnek Győr városrészeinek múltja iránt.


Megtekintés az Online Katalógusban

2025.03.25