32
Kocsis Noémi: Bakancslista. Legendás Magyarország – 500 rejtélyes hazai hely és úti cél
Borbély Tamás ajánlata

kocsis-noemi-bakancslista-legendas-magyarorszag

Kocsis Noémi Bakancslista-sorozatban megjelenő harmadik kötete (az első a Bakancslista Magyarország – 777 lenyűgöző hazai kaland és úti cél, míg a második a Bakancslista – Kastélyok, várak, kúriák) félezer legendás helyszínt mutat be Magyarország területén. A szerző múlt homályába vesző történeteket, legendás eseményeket és titokzatos alakokat elevenít fel, melyek akár évszázadok óta körülvesznek bennünket, hozzátartoznak a hazai földrajzi legendáriumhoz. A rejtélyek, legendák kapcsolódhatnak a honfoglalás korához vagy a középkorhoz, de nem ritkán a török hódoltság, a szabadságharcok, esetleg az elmúlt évtizedek inspirálták őket.

A lenyűgöző képeket felvonultató könyv vármegyénként veszi sorra a rejtélyes helyszíneket és úti célokat, az eligazodást a kötet elején és végén térkép segíti. Vármegyénkből számos ismert, illetve kevésbé ismert helyszín és történet elevenedik meg. Olvashatunk például a népszerű Hany Istókról vagy éppen a győri Vaskakas legendájáról. De megismerhetünk kevésbé köztudott helyszíneket és történeteket is. Csak néhány rejtélyes kérdés, amelynek felfedezéséhez inspirációt gyűjthetünk a kötetből: Hol laktak a Duna tündérei? Melyik városunkban mulatozott Napóleon? Hol található a több száz török katonát „elnyelő” Törökmocsár?

Kocsis Noémi munkája átfogó, minden vármegyére kiterjedő gyűjtemény, mely számba veszi a rejtélyeket, legendákat. A rövid, de tömör leírások megadják a legfontosabb információkat, ám további, bővebb tájékozódáshoz is kiváló alapot nyújtanak. Emellett a pontos, koordinátákkal ellátott helymeghatározás révén a helyszínek személyes felkereséséhez is biztos támpontot nyújtanak. A könyv kiváló kedvcsináló szűkebb és tágabb környezetünk felfedezéséhez. Ahogyan az ajánló fogalmaz: „Nosza, húzzunk egy kényelmes cipőt, és merjünk barangolni a városokban, falvakban, erdőkben, hegyekben, patakvölgyekben, pusztákon, s hagyjuk, hogy megelevenedjenek a kövek, a fák-bokrok, a sziklák, a barlangok, az épületek és a »szellemek«.


Megtekintés az Online Katalógusban

2025.01.14