28
Font Márta: Az Árpád-ház évszázadai - Az első szent királytól az utolsó aranyágacskáig (1038-1301)
Dózsa Anita ajánlata

font-marta-az-arpad-haz-evszazadai

Hétrészes sorozatával a Kossuth Kiadó arra vállalkozott, hogy színesen, minél érdekesebben mutassa be a magyarság és Magyarország történetét. A tárgyszerű eseménytörténetet számtalan képpel, térképpel, ábrával és infografikával teszik vizuálisan befogadhatóvá a fiatal nemzedék számára. A történész szerzők az évszázadokon átívelő történelmi korok főbb csomópontjainak érintése mellett kitekintenek a szomszédos – ellenséges és szövetséges – államalakulatokra, felvillantanak párhuzamos történéseket az európai és világtörténelem színpadáról, kitérnek hadászati és kulturális részletekre, megmutatnak néhány kevéssé ismert részletet is.

A második rész az Árpád-házi királyok történetét mutatja be. A 11. század a válságok és konfliktusok jegyében telt: István király közvetlen utódainak trónviszályai közepette az országot több támadás is érte keletről, nyugatról, sőt a határokon belül is felütötte a fejét a lázadás. A küzdelmekből végül a 12. századra gazdaságilag és katonailag is megerősödve került ki a Magyar Királyság, amely már területének kiterjesztésére is képes volt. A szövetségi és házassági politikának köszönhetően pedig megkerülhetetlen tényezőjévé vált az európai politikában. A királyhoz hű alattvalók szolgálatuk fejében kapott birtokaik révén fokozatosan egyre nagyobb befolyásra tettek szert. Az egyes bárói csoportok szembenállása is hozzájárult ahhoz, hogy az ország kiszolgáltatottá vált a mongol támadással szemben.

A tatárjárást követő évtizedekben sok szempontból átszerveződött a királyság, és közben jelentős népességmozdulás indult el. Az újjáépítést támogató királyi politikának köszönhetően gyarapodott a várak száma, a korabeli agrártechnika fejlődése nyomán kialakultak a rendezett falvak, a települések egy része pedig elindult a szabad királyi várossá válás útján. Közben egyes tartományurak katonai és gazdasági erejüket kihasználva „kiskirályként” rendezkedtek be a saját területükön. Ez a folyamat azonban nem zárult le az „utolsó aranyágacska” halálával. A kötet betekintést nyújt a hatalmi viszálykodásba éppúgy, mint a dinasztikus házasságpolitika szövevényeibe, miközben sorra veszi az egyes társadalmi csoportok helyzetét és a közigazgatás új intézményeit. Tarts velünk történelmünk felfedezésében!


Megtekintés az Online Katalógusban

2024.12.10